1 Nisan 2008 Salı

Eski Fotoğraf Kurtarma ve Fotoğraf Renklendirme

Eski Siyah Beyaz Asker Askerlik Fotoğrafı Eski siyah ve beyaz fotoğraflar hep hüzünlü gelir bana. Eski raflardan indirilen fotoğraflar değilde anılar,geçmiş ve zamanın kendisidir sanki. Bir iş arkadaşımın babasının eski ve yıpranmış fotoğraflarını kurtarmak istemesi üzerine ufak bir denemeye giriştim. Taranmış fotoğrafları elde ettikten sonra sonra sabır gerektiren ama oldukça keyifli bir işe giriştiğimi fark ettim. Belki ileride bunun nasıl yapıldığına ilişkin daha detaylı bir yazı yazabilirim. Burada konusu geçen işlemler artık herkesin bildiği yada en azından duyduğu "Adobe Photoshop" adlı yazılım ile yapılıyor.

Düzeltilmiş Eski Siyah Beyaz Asker Askerlik Fotoğrafıİlk önce oldukça yıpranmış fotoğrafın üzerinden zamanın kötü izlerini yoketmek ile başlıyoruz. Fotoğraflar anı korusa da zamana bizim gibi yenik düşüyor. Zamanın biriktirdiği etkenler anıyla birlikte fotoğrafın kendisini de yaşlandırıyor. Solan ve sararan fotoğrafın kontrastını düzeltmek en azından kısa süre önce çekilmiş bir siyah beyaz fotoğraf havasını yaratmaya yardımcı oluyor. Yırtılmış, delinmiş ve lekeli bölümleri çıkarmak için ise sağlam bölümlerden parçalar alarak kötü durumdaki alanların üzerine yapıştırmaktan başka bir şey yapmıyorum. Yıllar öncesinin kağıtları da günümüzün kağıtlarına benzemediği ortada. Daha pütürlü olan eski kağıt fotoğrafın net görünmesine engel teşkil ediyor. Deri, kıyafet gibi alanları sadece seçerek bunları hafifçe flulaştırmak bu pütürlü yüzeyden kurtulmama yardımcı oluyor.

Düzeltilmiş Eski Renkli Renklendirilmiş Asker Askerlik Fotoğrafı
Fotoğrafı kurtardıktan sonra açıkçası o dönemdeki renklerle fotoğrafın neler ifade edebileceğini çok merak ettim. Nedense geçmiş hep siyah ve beyazdan ibaret. Atatürk'ün renklendirilmiş fotoğrafları hep ilgimi çekmiştir. Sanki fotoğraf renklenince geçmiş ile şimdiki zaman daha da yakınlaşıyor. Siyah ve beyaz e bürünen acaba tarihe gömülüyor olabilirmi?

Fotoğrafı renklendirmek için biraz dış bilgi gerekti açıkçası zira üniformanın ne renk olduğunu kestiremedim zira babasının karacımı havacımı oldu suallerinden sonra yeşil bir üniformanın uygun olacağına kanaat getirdim. Gözler ise ayrı bir fırtına konusu oldu zira iş arkadaşım babasının göz rengini hatırlayamadı bende mavi olabileceğini düşünüp (kendisinin ki de mavi) tercihimi bu yönde kullandım. Saat gibi aksesuarlar üzerindeki hafif renklendirme de detay kattığı için bence yerinde oldu.

Fotoğraf sahibinin değişimi ilk gördüğü andaki ifadesi benim için büyük bir merak konusu olsada istekte bulunan arkadaşımın yüz ifadesi de yeteri kadar anlam ifade ediyor.

Hiç yorum yok: